Indikace a výsledky efektivity léčby přístrojem BioBeam 940
(zkrácený text lékařské zprávy)
Degenerativní postižení chrupavek a kloubů - k nejčastějším diagnózám, při kterých využíváme BioBeam 940 patří degenerativní postižení kloubů. Jednak na podkladě progresivní polyartritidy , artros různé etiologie, ale i jako komplikace jiných, nejčastěji systémových onemocnění. V těchto případech je prvním požadavkem léčby zbavit pacienta bolesti při použití co nejméně agresivní léčby.Tento požadavek splňuje BioBeam 940 dokonale. Má výrazný analgetický efekt, a to jak při užití na drobné klouby, tak při použití i na oblast větších kloubů – koleno, hlezno, rameno. Úlevu od bolesti pozorujeme již po 3-5 aplikacích.
Aseptické záněty šlach a šlachových pochev - dobrých výsledků dosahujeme při ošetření uvedených onemocnění již po prvních aplikacích, dochází ke zklidnění zánětlivých projevů, odeznívání otoku a bolesti. Nejčastějším místem ošetření jsou úponové bolesti v oblasti Achillovy šlachy, tengovanitidy v oblasti loktů a rukou, stejně jako bolesti při epikondylitidách, ostruhách patní kosti i bursitidách.
Poúrazové stavy pohybového aparátu - BioBeam 940 v kombinaci s dalšími postupy užívanými při doléčení poúrazových stavů urychluje regeneraci tkání, resorpci otoku a hematomů, analgetickým působením umožňuje rychlejší a dokonalejší rehabilitaci a návrat k běžnému životu. Velmi dobrých výsledků dosahujeme při léčbě po suturách šlach, kdy dochází k výraznému omezení pohybu tvorbou adhezí. Kladný výsledek udávají pacienti a je objektivně zjistitelný již po druhém ozáření. Celkově se počty aplikací pohybovaly od 10 do 25.
Vertebrogení alogický syndrom - zde užíváme BioBeam 940 na oblast celé páteře, nejlepších výsledků dosahujeme v oblasti krční páteře, především při chronických cervicobrachiálních syndromech, vždy v kombinaci s LTV. Při aplikaci na oblast páteře užíváme pružné upínací pásy, protože ošetření vyžaduje aplikaci na 2-4 místa a bylo by časově náročné pro středně zdravotnický personál. Průměrná délka aplikace je 10 minut na jedno ozařované místo a je rozdělena na dvě části – 5 minut vlna kontinuální CW (nepřetržitá) a 5 minut vlna Pulzní PW, u chronických a na léčbu resistentních onemocnění je možno délku aplikace prodloužit na dvojnásobek. Přístrojem během aplikace nepohybujeme, vzdálenost od kůže je stacionární a je dána distančním kroužkem. Nezaznamenali jsme žádné nežádoucí vedlejší účinky. Aplikaci může pacient provádět sám a v původně pasivně přijímané proceduře se tak sám účastní na vlastním uzdravení. Tento psychologický efekt je důležitý zejména u pacientů starších , sužovaných dlouhodobě neztišitelnými bolestmi.
Mudr. M. Jurášková, rehabilitační lůžkové oddělení Fakultní nemocnice v Brně